Zdrowie

Cztery kroki do zwolnienia procesów starzenia, czyli jak zatrzymać młodość.

Jak obniżyć wiek metaboliczny i żyć długo w zdrowiu?

Młodzieżowa garderoba, pielęgnacja skóry i zabiegi medycyny estetycznej to nie wszystko, co możesz zrobić, żeby się czuć i wyglądać młodo.

Od wieków ludzie wypatrywali złotego środka, aby zatrzymać młodość, a poszukiwania Świętego Graala to temat setek filmów i legend. Nawet w dzisiejszych czasach znajdują się takie osoby jak 45-letni milioner Bryan Johnson, który wraz z zespołem 30 lekarzy chce wygrać z procesem starzenia się organizmu. W tym celu uruchomił program badawczy, do tej pory kosztujący go już wiele milionów dolarów. Eksperymenty trwają już ponad rok pod nazwą „Project Blueprint”.

Projekt obejmuje ścisłe wytyczne dotyczące:

  1. diety
  2. ćwiczeń
  3. snu.

Bryan poddawany jest ciągłym badaniom, a jego wyniki są na bieżąco analizowane. A wszystko po to, by obniżyć jego wiek metaboliczny.

Wiek metaboliczny człowieka jest obrazem tego, ile mamy lat według naszego organizmu.

To całokształt procesów powiązanych z reakcjami chemicznymi i zmianami związanymi z przemianą energii w naszym organizmie podczas procesów trawienia. Tempo metabolizmu w organizmie uwarunkowane jest genetycznie, jednak stosując pewne zasady, możemy na niego wpływać.

Coraz częściej wiek metaboliczny nastolatków odpowiada osobom 35-letnim, a 50-latkowie są pod tym względem o 30 lat starsi. Również osoby szczupłe mogą mieć wyższy wiek metaboliczny, ponieważ często mają zbyt małą ilość masy mięśniowej, która działa dobroczynnie na cały organizm i pomaga w dbaniu o właściwą przemianę materii.

Swój wiek metaboliczny najłatwiej obliczyć, wykonując analizę składu ciała.

Uzyskamy wtedy dane dotyczące ilości wody, tłuszczu i mięśni w organizmie. Tego typu automaty posiadają nowoczesne wagi łazienkowe, jednak analizy z tego rodzaju urządzeń mogą być obciążone błędem. Najdokładniejsze pomiary uzyskamy, korzystając z analizatora składu ciała u dietetyka albo w klubie fitness. Podczas badania brany jest pod uwagę wiek, wzrost, waga oraz ogólna aktywność fizyczna. Po takiej weryfikacji dowiemy się, jaką mamy ilość tkanki tłuszczowej i wody w organizmie, jak się przedstawia jakość naszych mięśni oraz masa kości. Aby wynik badania był wiarygodny, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Wiek metaboliczny zależy od kilku parametrów, którymi są: zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, ilość wody w organizmie i jej rozmieszczenie oraz wartość podstawowej przemiany materii.

Jeżeli nasz wiek metaboliczny jest niższy, oznacza to, że cieszymy się bardzo dobrym zdrowiem i wolniej się starzejemy. Analogicznie wyższy wiek od rzeczywiście przeżytych lat może oznaczać problemy zdrowotne, a co za tym idzie – szybsze starzenie się.

Organizm można odmłodzić, jednak w tym celu konieczne jest wprowadzenie w życie zmian. Finalnie pozwolą nam one się cieszyć zdrowiem na lata.

Pierwsza zmiana dotyczy zadbania o ilość i jakość tkanki mięśniowej. Niedobór masy mięśniowej prowadzi do zaburzeń procesu spoczynkowej przemiany materii. Analogicznie – należy się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej, która podnosi wiek metaboliczny o średnio kilkanaście lat.

W celu odmłodzenia organizmu należy więc postawić na regularną aktywność fizyczną, obniżającą tempo spoczynkowe przemiany materii. Ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie do kondycji i możliwości danej osoby, aby uzyskać jak najbardziej wymierne efekty.

Druga zmiana odnosi się do diety. Konieczne jest jej spersonalizowanie i dopasowanie do potrzeb człowieka wynikających z płci, metryki, stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej pracy. Nie można zapomnieć również o suplementacji, także indywidualnie dobranej pod kątem ewentualnych braków w organizmie lub diecie.

Trzecią zmianą jest odpowiednie nawodnienie. Jeśli komórki nie są wystarczająco nawodnione, cierpi na tym nie tylko skóra i nasz wygląd zewnętrzny. Obniżona zostaje szybkość przemiany materii. W całym organizmie następuje wysychanie błon śluzowych, które przestają być naturalną barierą ochronną przeciw bakteriom i wirusom, a tym samym obniża się odporność na choroby. W efekcie spadku ilości wydalanego z organizmu moczu i produktów przemiany materii może dojść do zatrucia organizmu.

Gdy poziom wody w organizmie jest zbyt niski, dochodzi do przemieszczania wody z komórek do przestrzeni pozakomórkowej w celu wyrównania stężeń. Wówczas następuje odwodnienie wewnątrzkomórkowe.

Remedium na problem zbyt niskiego nawodnienia organizmu jest banalne – wystarczy regularnie i często sięgać po wodę lub własnoręcznie przygotowane napoje izotoniczne.

Pamiętajmy, że organizmu nie nawodni kawa ani mocna herbata, ponieważ po ich wypiciu dochodzi do odwrotnego efektu. Aby uzupełnić tę stratę, do każdej filiżanki czy szklanki kawy lub herbaty należy dodatkowo wypić taką samą ilość wody. Zamiast pić samą wodę, można też regularnie stosować zioła. Odmłodzenie organizmu ułatwi także rezygnacja z używek oraz zredukowanie, o ile to możliwe, stresu.

Czwartą zmianą, którą należy wprowadzić w celu zmniejszenia wieku metabolicznego, jest zadbanie o higienę snu. Niedobór snu i jego zaburzenia powodują ograniczenie produkcji hormonów anabolicznych, takich jak testosteron czy IGF-1.

IGF-1 jest hormonem peptydowym. To takie niewielkie białko, którego zbyt niski poziom ma wpływ na regenerację, odżywienie oraz funkcjonalność tkanek u osoby dorosłej.

Brak snu powoduje również:

  • obniżenie leptyny, czyli hormonu sytości,
  • wzrost poziomu greliny, czyli hormonu głodu,
  • wzrost poziomu kortyzolu działającego katabolicznie, ponieważ jest hormonem stresu.

Sen więc powinien być na szczycie listy zmian. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią higienę snu, to niestety nic, nawet najbardziej wymagający trening czy restrykcyjna dieta, nie przyniesie oczekiwanego efektu. Nie zmniejszy się również nasz wiek metaboliczny. Minimalna ilość snu to 7 godzin na dobę. Przeprowadzone badania naukowe dowodzą, że osoby go pozbawione mają trudności z metabolizowaniem tłuszczu. Ponadto u takich osób znacząco zmienia się metabolizm glukozy i hormonów regulujących przemianę materii. Słaby sen może zwiększyć utratę mięśni, ponieważ spanie jest niezbędne do regeneracji, a także dobrego trawienia pokarmu. Kiedy zwiększamy masę mięśniową, zwiększamy również metabolizm spoczynkowy.

Podsumowując, aby skutecznie obniżyć nasz wiek metaboliczny, powinniśmy zadbać o: higienę snu, właściwą dietę wraz z suplementacją, regularną aktywność fizyczną oraz prawidłowe nawodnienie. Wszystko to musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jedynie takie działanie przyniesie oczekiwane efekty, a nasz wiek metaboliczny może się znacznie obniżyć, co będzie widoczne nie tylko gołym okiem, ale również będziemy czuć powracającą energię młodszych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *